دویست و نهمین (209) جلسه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی

جلسه 209 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در تاریخ 98/6/7 به ارائه گزارش دبیر شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، بیانیه گام دوم و آینده علوم انسانی و شورای بررسی متون و سخنرانی علمی دکتر قاسم انصاری رنانی با عنوان «تحمل نقد و نقد تحمل» پرداخت.

دکتر حسینعلی قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ابتدای این جلسه، فرا تحلیلی برمفاد بیانیه راهبردی رهبر معظّم انقلاب اسلامی در چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ارائه کرد و اظهار داشت: بیانیه گام دوم، عزیمت‌گاهی برای ورود شبکه نخبگانی علوم انسانی پژوهشگاه به مؤسسات علمی نسل چهارم و اثرگذار در عرصه سیاستگذاری‌ ها است. وی تأکید کرد: شبکه نخبگانی شورای بررسی متون که متشکل از 3 هزار نفراز اساتید سراسر کشور است یکی از نمودهای اجابت به بخش علم و پژوهش بیانیه گام دوم انقلاب رهبر معظم انقلاب اسلامی است.
 
دکتر قبادی ابعادی از بیانیه گام دوم را که ناظر به حوزه علوم و فرهنگ بویژه عرصه علوم انسانی بود در این جلسه تشریح و صحبت های خود در این خصوص را در 4 بخش بنیان ها، مشخصه‌ها، الزامات و جمع‌بندی مطرح کرد.
رئیس شورای بررسی متون در این خصوص خواستار بازشناسی موقعیت شورای بررسی متون و باز تعریف اثربخشی و تعمیق آن، تبدیل نقد کتاب به نقد جریان شناسی فکری، مکاتب فکری و کلان نظریه ها، خلق راهبرد برای منابع درسی توسعه‌مند، تبدیل پژوهش‌های فردی به جمعی و گروهی برای اهداف علمی بزرگتر و پژوهش های انتقادی مسأله‌مند، خلق آثار فاخر و ماندگار و خلق راهبرد و راهکار برای توسعه‌مندی منابع درسی از طریق خلق آثار فاخر ماندگار به صورت دسته‌جمعی شد.
پس از ادامه یافتن جلسه شورا و بحث و گفت و گو درباره امور جاری و آینده شورای بررسی متون،  دکتر انصاری از گروه مدیریت به سخنرانی تحت عنوان تحمل نقد و نقد تحمل پرداختند. وی در این سخنرانی گفت: اینکه نقد باید بی‌رحمانه و بی‌شرمانه باشد من قطعاً با آن مخالف هستم در هر وضعیت یعنی اینکه داستان نقد داستان اصلاح گرایی است و بدون توجه به ظرفیت و تحمل طرف مقابل شما، شما اصلاحی نمی‌توانید صورت دهید او مقابله می‌کند و مقاومت او باعث می‌شود که شما به آن اهداف نرسید، بنابر این از همین ابتدا روحیه نقدمان باید اخلاقی باشد.
وی همچنین درباره این موضوع که آیا نقد قضاوت است؟ پاسخ دادند: نخیر، ما در مسند قضاوت نیستیم در حوزه نقد و اگر طرف مقابل ما نخواهد که نقد شود من اجازه ندارم اصلاً ورود کنم حوزه، حوزه اخلاق است. مگر مسائل، مسائل عمومی باشد. آیا نقد از نوع ارشاد است، نه ارشاد خیلی ملایم است نقد باید یک مقداری سخت‌تر از ارشاد باشد که بتواند تأثیر خود را بگذارد آیا نقد امر به معروف و نهی از منکر است؟ نخیر. از هر دو هم می‌تواند به عنوان ابزار استفاده کند اما آنها نیست نقد برای خود جایگاه وکارکردهای خود را دارد. آیا نقد یک مسئولیت اجتماعی است قطعاً بله. من باید بالاخره رعایت آن موازینی که باید فضای آن باشد تا نقد اثر خود را بگذارد داشته باشم در غیر این صورت اثر گذار نخواهد بود.
 
در جلسه 209شورای بررسی متون مصوب شد گرو ه های تخصصی به جای نشر نقدنامه به سمت انتشار مجلات علمی تخصصی سوق داده شوند و جهت انجام مراحل اداری اخذ مجوز انتشار مجله دیجیتالی اقدام نمایند. مقرر شد که گروه اقتصاد دو نشست تخصصی در مهر وآبان ماه سال جاری با عنوانهای 1) نقد کتاب اقتصاد مالی و رفتاری اثر سعید حقانیان 2) رونق تولید به مناسبت نامگذاری سال جاری برگزار نمایند.
- مقرر شد گروه زبانهای خارجی شورا با همکاری و مشارکت مرکز زبانهای فارسی دانشگاه علامه در همایش بین المللی  هزاره خیام در کشور اسپانیا مشارکت داشته باشد. در این همایش گروه زبانهای خارجی کتابی تحت عنوان خیام در زبان و ادبیات مختلف مانند فرانسه، ایتالیایی، اردو، روسی، ژاپن را رونمایی می‌نمایند.
با توجه به مطرح شدن و معرفی اعضای جدید گروه زبانشناسی جهت تکمیل اعضا ی خود عضویت استادان مشروحه ذیل به تصویب رسید: دکتر مصطفی عاصی استاد تمام پژوهشگاه علوم انسانی، دکتر عالیه کرد زعفرانلو دانشیار دانشگاه تربیت مدرس، خانم شهین نعمت زاده دانشیار دانشگاه الزهراء و رئیس انجمن زبان شناسی، دکتر بهرام مدرسی دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر ابوالقاسم اسماعیل پور استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی.

 
   1398/7/5 12:15    تعداد بازدید :  370


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 370
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )