سند الگوی پایه پیشرفت در پژوهشگاه نقد و بررسی شد
سند الگوی پایه اسلامی - ایرانی پیشرفت پس از ماه ها مطالعه، در جلسه خردادماه 98 مدیران شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 
در جلسه مدیران شورای بررسی متون پژوهشگاه علوم انسانی؛
سند الگوي پايه پيشرفت در پژوهشگاه نقد و بررسی شد


سند الگوی پایه اسلامی - ایرانی پیشرفت پس از ماه ها مطالعه، در جلسه خردادماه (پنجشنبه 2/3/97) مدیران شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این جلسۀ نقد و بررسی با حضور دکتر قبادی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، مدیران گروه­های تخصصی شورای بررسی متون و جمعی از همکاران و اعضای هیئت علمی پژوهشگاه در سالن اندیشه پژوهشگاه علوم انسانی تشکیل شد.

در این جلسه همچنین تنی چند از اعضای مرکز الگوی پایه اسلامی ایرانی از جمله، دکتر عباسعلی زالی، مشاور ریاست مرکز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت، دکتر حمیدرضا فرهمند، مدیر کل محترم نظارت و ارزیابی مرکز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت و دکتر محمد حسین پناهی، رئیس اندیشکده امور اجتماعی مرکز الگو حضور داشتند.
در ابتدای این نشست، «بررسی سند الگوي پايه پيشرفت» توسط دكتر سيدحسين ميرجليلي، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي و عضو گروه اقتصاد شورای بررسی متون ارائه شد. دکتر قبادی که ریاست این جلسه را برعهده داشت با تاکید بر ظرفیت های شورای بررسی متون و مرکز الگوی پایه پیشرفت به فراخوان رهبر معظم انقلاب براي بررسی عمیق سند الگوي پايه اشاره کرد و تشکیل چنین نشستی را ارزشمند خواند و تأکید کرد که مقام معظم رهبری فرموده اند که دانشگاه ها و حوزه‌های علمیه و صاحب‌نظران این سند را عمیقاً بررسی نمایند و با ارائه پیشنهادهای مشخص برای ارتقای آن بیش از پیش در ترسیم هدف و مسیر پیشرفت کشور مشارکت جویند.

دکتر میرجلیلی در ابتدای سخنرانی خود به توصیف سند الگوي پايه پرداخت و ساختار و چارچوب الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را در پنج بخش: مبانی، آرمان‌ها، رسالت، افق و تدابیر معرفی کرد. وی در بخش دوم سخنرانی خود به بررسی سند الگوی پایه پرداخت و در بررسی های کلی این سند، تحلیل کرد که سند الگو به جای مسئله­گرایی بر اساس مبناگرایی تدوین شده و مهمترین اشکال آن، همین نبود مسأله شناسی و اساس قرار ندادن مسأله­گرایی است. وی در ادامه، بخش مبانی سند، بررسی های بخش افق در سند و سایر بررسی ها را مورد بررسی قرار داد و در پایان، پیشنهادهایی را برای ارتقای سند الگوی پایه پیشرفت ارائه کرد.

بخشی از پیشنهادهای دکتر میرجلیلی که در این جلسه مطرح شد به این ترتیب بود. بخش اول سند به بيان وضع موجود و آسيب شناسي پيشرفت کشور و روند متغيرها در صورت ادامه وضع موجود، اختصاص يابد. به رغم اجراي پنج برنامه قبل از انقلاب و شش برنامه پس از انقلاب، همچنان توسعه و پيشرفت، يك مساله براي كشور است و بايد آسيب شناسي شود. این عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی در ادامه بیان کرد: چارچوب نظري آسيب شناسي وضع موجود توسعه یا پيشرفت مي تواند چارچوب دانش نظري توسعه با لحاظ ديدگاه هاي اسلامي و رعايت عدم مغايرت داشته باشد. وی پیشنهاد کرد: به دليل فني بودن تدوين برنامه بلندمدت، از متخصصان برنامه ريزي توسعه استفاده شود و در تدوين برنامه بلندمدت از تجربه كشورهاي آسيايي  نظیر چين، هند و عربستان مورد بررسی قرار گیرد.

این جلسه با بحث و بررسی اعضای نشست در خصوص سند الگو ادامه یافت. دکتر زالی، عضو مرکز الگوی پیشرفت در این جلسه با بیان این که نظریه منتخب ما در برنامه چشم انداز چیست؟ عنوان کرد که مایه اصلی این سند، توسعه است و این الگو برخلاف چیزی که برخی از حاضران در این جلسه مطرح کردند، مسئله محور است تا از حرکت های زیکزاکی در کشور جلوگیری کند. اعضای شورای بررسی متون با مطرح کردن مباحثی در خصوص این الگو اظهار کردند که نقش مردم در این الگو، نسبت آن با قانون اساسی و همچنین ضمانت اجرایی آن معلوم نیست و این جلسه با بحث و گفت و گوی اعضای شورای بررسی متون و اعضای الگو تا زمان افطار ادامه یافت.
شایان ذکر است، گزارش مبسوط این نشست به زودی در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

 
1398/3/5


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 564
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )