نشست مجازی بین‎‌المللی نقد آراء و نظریه های علمی
نشست مجازی بین‎‌المللی نقد آراء و نظریه‌ های علمی به همت گروه زبان‌های خارجی شورای بررسی متون برگزار شد

با همکاری گروه زبان‌های خارجی شورای بررسی متون پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و گروه زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه بوعلی سینا زیر نظر ادارۀ همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه بوعلی سینا  نخستین وبینار بین‌المللی با حضور پروفسور فیلیپ داروس استاد دانشگاه پاریس 3 - سوربن جدید برگزار گردید.

موضوع این نشست علمی «وجوه پرسش‌گري از ضمير بشر در رمان‌هاي معاصر فرانسوي و ايتاليايی» بود و دبیری آن را دکتر مازیار مهیمنی عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا و عضو گروه زبان‌های خارجی شورای بررسی متون بر عهده داشت. وی، ضمن تبیین ساختار ماهوی این سنخ نشست‌های علمی و تشریح فرصت‌ها و چالش‌های موجود و پیش‌روی اصحاب دانش و بینش و علاقه‌مندان حوزۀ ادبیات فرانسه، مطالبی را جهت آشنایی مخاطبان با خطوط کلی این نشست ارائه نمود.

 
 
از مهم‌ترین نکاتی که در این وبینار مورد بحث و بررسی قرار گرفتند می‌توان به بحث‌های نظری در خصوص مسئله‌شناسی میشل مه‌یر، رابطۀ نظریۀ ادبی با فلسفۀ مسئله‌شناسی، مسئلۀ فاعل شناسا در رمان معاصر اروپایی، و مسئلۀ تدریس ادبیات در دنیای امروز اشاره کرد. در پایان نشست، پروفسور داروس به شماری از پرسش‌های مخاطبان پاسخ دادند، اما به علت تراکم پرسش‌ها و به درخواست علاقه‌مندان، مقرر شد دو هفته بعد، نشست دیگری با حضور ایشان برگزار شود.

طبق قرار قبلی نشست دوم در تاریخ 24 آبان 1399 (4 نوامبر 2020) زیر عنوان «ادبیات و پرسش‌گری: مسئله‌شناسی رمان معاصر» با سخنرانی پروفسور فیلیپ داروس و به دبیری دکتر مازیار مهیمنی برگزار شد. در این وبینار به پرسش‌هایی که استادان و دانشجویان در نشست قبل مطرح کرده بودند پاسخ داده شود، و  جلسه بیشتر ماهیت گفت‌وگویی داشت. موضوعاتی چون نوع رویکرد ادبیات معاصر به مسئله، مسئله‌زدایی ادبی، بحث معنا در ادبیات، اخلاق و تعهد ادبی، رمان مستند، رمان زندگی‌نامه‌ای و ... مورد بحث و بررسی قرار گرفتند. 
1399/12/23


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1081
5.3/10 (تعداد آرا 53 نفر )