در ابتدای این همایش دکتر قبادی، رئیس پژوهشگاه و رئیس شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، ضمن تبریک ایام پژوهش و روز وحدت حوزه و دانشگاه و گرامی‌داشت یاد و خاطرۀ  استاد شهید دکتر مفتح، و خیرمقدم به وزیر محترم علوم و همۀ اساتید و شرکت کنندگان گفت: جای شکر فراوان به درگاه الهی است که این شورا در موقعیت کنونی جامعۀ ما، به جایگاهی والا و تعادل‌آفرین و اثربخش دست یافته است.

رئیس پژوهشگاه با قائل شدن ماهیتی مشارکت‌جویانه و مبتنی بر تبادل‌نظر و تعامل اندیشگانی برای شورای بررسی متون، آن را مظهر بارز نهادی «دانایی‌محور» دانست.

دکتر قبادی ضمن بیان ارتقاء شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی به ساحت سرمایه اجتماعی بزرگ و تمام‌عیارِ ماندگار، گفت: «شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی بر پایۀ مبانی انقلاب اسلامی و با الهام از رهنمودهای بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی و با عنایت و اشارت مستقیم مقام معظم رهبری در سال 1374 برای پاسخگویی به خلاء و نیاز جدّی در عرصۀ نقد منابع درسی حوزۀ علوم انسانی دانشگاهها تشکیل شده و اکنون با جلب مشارکت هدفمند، منسجم، نظام‌مند، خروجی‌مدار با توزیع فراوانی منطقی و متناسب و داشتن رویکردی کاملاً فراجناحی؛ به مرجعیت خلق سرمایه عظیم انسانی در حوزه بالندگی تفکر انتقادی برای کشور نائل شده است».

رئیس شورای بررسی متون در ادامه به ذکر ربع قرن سابقۀ شورا  در مشارکت  با عمدۀ دانشگاههای کشور و انجمن‌های علمی و عضویت بیش از 2000 تن  از محققان و استادان دانشگاه­های سراسر کشور در این شورا پرداخت و این مشارکت را علت ایجاد شبکۀ ملّی نخبگانی در علوم انسانی دانست.

رئیس پژوهشگاه بعد از بیان برخی امتیازات شورا، گفت: «داشتن دید انتقادی در حوزه علوم انسانی ایران، ذاتاً مستلزم حرکت در مرزهای دانش از یک سو و داشتن باور بومی‌گرایانه از سوی دیگر است. باور بومی‌گرایانه، خود مستلزم آگاهی و مسأله‌مندی و دردمندی است و همۀ اینها جز با انعکاس در عالم نوشتن و تولیدات و خروجیِ علمیِ مخاطب‌گرا و فراگیر ممکن نخواهد بود».

وی در پایان، با برشمردن افتخارات به دست آمده توسط شورای متون، گفت: «امروز مفتخریم که به حول و قوه الهی، در مسیر بالندگی و توسعه کشور در سایه منویات امام کبیر و در پرتو رهنمودهای مقام معظم رهبری و همراه با دولت خردورز تدبیر و امید، شورای متون در موقعیتی قرار گرفته است که در مسیر نشاط علمی، پویایی محیط دانشگاهی و بالندگی حوزه علوم انسانی کشور حرکت می‌کند».
در ادامه دکتر جان‌اله کریمی مطهر، دبیر علمی این جشنواره، توسعۀ فرهنگ نقد متون و کتب علوم انسانی و ترویج گفتمان انتقادی در جامعه علمی کشور را از اهداف این جشنواره عنوان کرد.

دبیر علمی این جشنواره «مبانی نقد (مبانی نظری و اصول نقد علمی، نقد و نظریه‌پردازی)»، «روش نقد (روش‌شناسی نقد علمی، آداب و فرهنگ نقد)»، «تجارب حرفه‌ای نقد (نقد منابع درسی و تخصصی جدید در قلمرو علوم انسانی، نقدهای اثربخش و گفتمان‌ساز در حوزه‌های مختلف علوم انسانی، وضعیت نقد متون و کتب علوم انسانی دانشگاهی، جایگاه و وضعیت نقد در ایران و سایر کشورهای جهان، موانع فرهنگی و اجتماعی نقد علمی و نقد متون درسی معروف جهانی)» و «چشم‌انداز نقد مطلوب (نقد، نوآوری و تولید علمی، اخلاق و انصاف در نقد علمی، رویکردها و راهکارهای نقد علمی و راهکارهای ارتقای سطح اثربخشی نقد») را از جمله محورهای این جشنواره برشمرد.

در بخش بعدی جشنواره دکتر منصور غلامی، وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن ابراز خرسندی از توفیق حضور در میان محققان علوم انسانی گفت: «موتور محرکه فرهنگ و تمدن، در درجه نخست، معارفی است که هویت و جهان‌بینی جامعه را تبیین می‌کند و در سایۀ چنین معرفتی است که دستیابی به دیگر دانش‌ها و پیشرفت و توسعه فراگیر میسر می‌شود. علوم انسانی را می‌توان در زمره این قبیل معارف برشمرد».

در ادامه دکتر غلامی ضمن تشکر  از مسئولان