گزارش نشست تخصصی نقد کتاب «شعر پایداری در عراق معاصر» با حضور نویسنده و ناقد
گروه زبان و ادبیات عربی شورای بررسی متون با مشارکت گروه عربی دانشگاه شهید بهشتی و انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی نشست تخصصی نقد کتاب «شعر پایداری در عراق معاصر» را با حضور نویسنده کتاب و ناقد کتاب در 1 دی ماه 1398 در محل دانشکده علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی برگزار نمود.
نشست تخصصی نقد کتاب «شعر پایداری در عراق معاصر»

در دانشگاه شهید بهشتی با حضور نویسنده و ناقد

 
گروه زبان و ادبیات عربی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی با مشارکت گروه عربی دانشگاه شهید بهشتی و انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی نشست تخصصی نقد کتاب «شعر پایداری در عراق معاصر» را با حضور نویسنده کتاب سرکار خانم دکتر معصومه نعمتی (عضو هیئت علمی پژوهشکده زبان و ادبیات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی) و ناقد کتاب جناب آقای دکتر امیر فرهنگ نیا (عضو هیئت علمی گروه عربی دانشگاه شهید بهشتی) در روز یکشنبه مورخ 1 دی ماه 1398 در محل دانشکده علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی برگزار کرد.

بی تردید برگزاری این نشست تخصصی گامی است در جهت ترویج فرهنگ نقد و نقادانه اندیشی در محافل دانشگاهی است که گزارش آن در ادامه از نظر می گذرد.

 

گزارش نشست:
با همت گروه عربی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی و گروه عربی دانشگاه شهید بهشتی، نشست تخصصی نقد و بررسی کتاب «شعر پایداری در عراق معاصر» با حضور مؤلف محترم کتاب و ناقد محترم آن، روز یکشنبه یکم دیماه 1398 ساعت 10 صبح در تالار ناصر خسرو، دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی، با حضور جمعی از استادان و دانشجویان زبان و ادبیات عربی و دیگر علاقه‌مندان برگزار گردید. در آغاز نشست، نماهنگی که انجمن دانشجویان زبان و ادبیات عربی به مناسبت روز جهانی زبان عربی آماده کرده بودند به نمایش درآمد.
 
سپس نشست با اداره آقای دکتر ابوالفضل رضایی، مدیر محترم گروه عربی دانشگاه شهید بهشتی آغاز گردید. ایشان پس از خوشامد گویی به حاضران جلسه و به ویژه به مهمان جلسه، خانم دکتر نعمتی، از شورای بررسی متون و انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی که بانیان جلسات نقد کتاب در سال‌های اخیر بوده‌اند سپاسگزاری کرد. سپس سخنان خود را با مقدمه‌ای درباره نقد و ارزش و اهمیت آن ادامه داد. سپس آقای دکتر حجت رسولی از اعضای شورای بررسی متون و همچنین انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی، اهداف و وظایف شورای بررسی متون و انجمن را به طور عموم، و برگزاری نشست‌های نقد کتاب به طور خاص برای حضار، به ویژه برای دانشجویان تشریح نمود. همچنین افزود که برگزاری چنین نشست‌های تخصصی نقد کتاب در گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه شهید بهشتی مسبوق به سابقه است.
سپس خانم دکتر نعمتی، به عنوان مؤلف کتاب شعر پایداری در عراق معاصر، درباره چگونگی تألیف و انتشار کتاب مذکور توضیحاتی ارائه نمود؛ اینکه بخش اول کتاب که شامل شاعران نسل اول (نازک الملائکه، بدر شاکر السیاب، عبدالوهاب البیاتی و بلند الحیدری) در واقع بخشی از رساله دکتری ایشان بوده، و بخش دوم کتاب یعنی شاعران نسل دوم (مظفر النواب، سعدی یوسف، احمد مطر و عدنان الصایغ) طرح پژوهشی بوده که در پژوهشگاه علوم انسانی انجام گرفته است. سپس با تلفیق این دو و تعدیل آنها، به صورت یک کتاب با عنوان مذکور منتشر شده است.
سپس نوبت به آقای دکتر فرهنگ‌نیا (ناقد کتاب) رسید تا نظرات نقدی خود را در خصوص کتاب بیان کند. وی ابتدا متذکر شد که هدف از نقد کتاب، رفع نواقص و معایب احتمالی آن در چاپ بعدی و ارتقای کتاب است. سپس نظرات خود را در خصوص محاسن و معایب کتاب در دو محور شکلی و محتوای ارائه داد. به نظر ایشان جنبه توصیفی کتاب بر جنبه تحلیلی آن به ویژه در بخش مباحث سبک‌شناسی اشعار غلبه دارد. وی سخنان خود را به ارائه پیشنهادهایی برای بهبود کتاب پایان داد.
پس از سخنان دکتر فرهنگ ‌نیا، دکتر رضایی از حضار خواست که اگر نکته یا پرسشی در خصوص مسائل مطرح شده دارند بیان کنند که برخی از دانشجویان و اساتید نکاتی را طرح و پرسش‌هایی را مطرح نمودند و در پایان فرصت پاسخ‌گویی به مؤلف کتاب داده شد و ایشان ضمن تأیید برخی از نکات ناقد، در صدد پاسخ و روشنگری در خصوص برخی نکات و ملاحظات دیگر ناقد و حضار برآمد و جلسه در ساعت 12 به پایان رسید.
  
1398/9/23


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1157
5.1/10 (تعداد آرا 26 نفر )