یش نشستی برای بررسی آسیب های پدیدآمده در زبان فارسی
نخستین پیش نشست برگزار شده گروه زبان و ادبیات فارسی شورای بررسی متون برای بررسی راهکارهای تحقّق سخنان مقام معظم رهبری، در باب فرسایش و آسیب های پدیدآمده در زبان فارسی برگزار شد.

نخستین پیش نشست گروه ادبیات فارسی از شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، برای بررسی راهکارهای تحقّق سخنان مقام معظم رهبری، در باب فرسایش و آسیب های پدیدآمده در زبان فارسی، در دویست و پنجاه و دومین جلسۀ این گروه روز پنجشنبه 9/3/98 در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و با حضور اعضای پیوستۀ این شورا برگزار شد. با توجه به اهمیت موضوع، در این جلسه از تنی چند از پیشکسوتان ادب فارسی همچون استادان دکتر بهرام مقدادی، دکتر جلال الدین کزازی، دکتر امیربانو کریمی، دکتر مهیندخت معین و دیگر صاحب نظران دعوت به عمل آمد.
 
 

در این نشست پس از طرح مساله و بررسی راه های مواجهه با این مشکل، دکتر کزازی با بیان این نکته که شناخت درست ما از این زبان می تواند مقدمه عشق به زبان و فرهنگ ایرانی شود، به نقل سخنانی از انگلس در نامۀ خود به مارکس، پرداخت که حاوی مطالبی در باره قدرت استثنایی زبان فارسی برای جهانی شدن، بود. دکتر مقدادی نیز در باره ضرورت بازگشت به واژگان اصیل ایرانی و عدم سکوت در برابر هجوم واژگان و ترکیبات غیر مانوس سخنانی ایراد کرد . همچنین خانم دکتر معین نمونه هایی از گرته برداری های اخیر در زبان فارسی را که منجر به پوسیدگی زبان از درون می شود، برشمرد و همچون سایر حاضران، تغذیۀ نامناسب مجریان و ارباب رسانه و مترجمان را از واژگان بیگانه، از عوامل این بحران  و لزوم بازنگری در مواجهه با زبان فارسی را از ضرورت های بایستۀ توجه در میان مسولان مرتبط با این حوزه دانست.
در جلسه مقرر شد  طی نشست هایی با حضور صاحب نظران، راه های مقابله با این بحران پیگیری شود
1398/3/11


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 851
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )