یکصد و هفتاد و هشتمین جلسه گروه زبان و ادبیات عربی

جلسه 178 گروه زبان و ادبیات عربی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، در تاریخ 15/05/97 در محل سالن ادب پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور رئیس، اعضاء و دبیر گروه زبان و ادبیات عربی برگزار گردید.

این جلسه طبق دستورهای جلسه در چهار محور اصلی برگزار گردید؛ در محور اول جلسه جناب آقای دکتر میرزایی به ارائه سخنرانی در مورد گفتمان کاوی داستان پرداختند. بخشی از سخنان ایشان به طور خلاصه عبارتند از: در تدریس ادبیات عربی، اولین موضوع در ادبیات معاصر، اصحاب النهضة است که مورد نظر است. اینکه ادبیات معاصر چرا ادبیات بیداری نامیده شده است دلایل مختلفی همچون، چاپخانه ها، مدارس، دانشگاه ها، انجمن های علمی و احیاء گذشته و.... دارد. بعد از ارتباط عرب ها با غربی ها، اولین ترجمه ها، ترجمه­ی داستان بود. اولین ترجمه، ترجمه تليماك از رفاعه طهطاوی است. مواقع الافلاک في وقائع تليماك عنوان کتاب ترجمه شده بود. ادبيات داستانی وارداتی تاثیر زیادی در ادبیات معاصر عربی داشت. همچنین رمان های نوشته شده اولیه نیز بخشی از آنها در کشورهای غربی نوشته شده است. در محور دوم جلسه به موضوع تحلیل محتوایی فعالیت های گروه عربی شورای بررسی متون و ارائه راهکارهای مناسب جهت کیفی سازی فعالیتهای آن گروه پرداخته شد. در این میان، یکی از راهکارهای مهم ارائه شده توسط اعضای محترم گروه عبارت بودد از: در هر ماه یا فصل از سال، یکی از موضوعات مورد توجه رشته زبان و ادبیات عربی را در فضاهای مجازی برجسته سازی کنیم و سپس در مرحله بعدی به ارائه یک نشست نقدی در خصوص همان موضوع در قالب نقد کتاب و غیره بپردازیم.

 در محور سوم جلسه دبیر گروه به ارائه گزارشی اجمالی از فعالیت های اخیر گروه از جمله چاپ یک شماره 16 تایی از مقالات فارسی گروه در مجله پژوهشنامه انتقادی و همچنین آماده سازی و تاییدیه هیئت تحریریه برای یک شماره 10 تایی از مقالات عربی، و همچنین فراهم کردن زمینه چاپ کتاب «سلسله نشست های نقد کتاب گروه عربی در سال 1396» پرداختند.

در محور چهارم جلسه، دکتر متقی زاده برنامه 5 ساله دوم شورای بررسی متون را در جلسه قرائت کردند و سپس اعضای محترم گروه در خصوص بندهای آن برنامه اظهار نظر کردند و همچنین مقرر گردید که برای اظهار نظر بیشتر، این برنامه به ایمیل اعضای گروه ارسال شود و طی یک هفته اخیر درباره آن نظر بدهند.  

   1397/8/29 09:34    تعداد بازدید :  864


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 864
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )