یکصد و هفتاد و هفتمین جلسه گروه زبان و ادبیات عربی
 
جلسه 177 گروه زبان و ادبیات عربی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، در تاریخ 14/04/97 در محل اتاق 321 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور رئیس، اعضاء و دبیر گروه زبان و ادبیات عربی برگزار گردید.

این جلسه طبق دستورهای جلسه در چهار محور اصلی برگزار گردید؛ در محور اول جلسه جناب آقای میرحاجی به ارائه سخنرانی در مورد مکتب های نقدی معناشناختی پرداختند. بخشی از سخنان ایشان به طور خلاصه عبارتند از: مکتب های ساختار گرا و نقش گرا، بیشتر درون متنی هستند و ساختار متن مسئله اصلی این مکتبها می باشد ولی مکتب قوم گرایی یا مکتب شناختی، بیشتر به خارج متن توجه دارند. دکتر میرحاجی در بیان تفاوت این دو مکتب گفتند: تفاوت اصلی این دو مکتب در این است که مکتب شناختی معتقد به فردگرایی است اما مکتب قوم گرایی، خرد جمعی را مطرح می کند. در پایان این سخنرانی اعضای حاضر در جلسه به ارائه نظرات خویش در مورد سخنان دکتر میرحاجی پرداختند.

در محور دوم جلسه به ارائه راهکارهایی جهت برقراری ارتباط هرچه بیشتر شورای بررسی متون با مدیران گروه های عربی دانشگاه های دولتی، آزاد و پیام نور پرداخته شد. هر کدام از اعضای گروه به ارائه پیشنهاداتی در این باره پرداختند و ماحصل و خلاصه این پیشنهادات این شد که برخی از جلسات گروه را به شهرستان ها و دانشگاه ها ببریم و همچنین از مدیران گروه های عربی این دانشگاه ها نیز دعوت شود که در جلسات گروه شرکت کنند. در محور سوم جلسه به موضوع چگونگی تبدیل نقدها به کرسی های نقد پرداخته شود. در این باره بعد از ارائه نظرات استادان محترم گروه، مقرر گردید که در جلسات آتی گروه، دکتر میرزایی به ارائه یک سخنرانی با موضوع گفتمان کاوی داستان که برگرفته از نقد یکی از کتب جهانی در حوزه کارگروه ادبیات معاصر است، بپردازند.

در محور آخر جلسه، به موضوع چگونگی بازتاب تلاش های گروه عربی شورای بررسی متون در همایش بین المللی مدیران گروه های عربی در دانشگاه اصفهان پرداخته شد. در این باره دکتر خاقانی (دبیر برگزاری همایش مذکور) دو پیشنهاد مطرح کردند. پیشنهاد اول این بود که در یکی از بخش­های همایش، یکی از اعضای گروه عربی شورا، به ارائه سخنرانی 15 دقیقه ای در خصوص فعالیتهای شورای بررسی متون بپردازد. پیشنهاد دوم ایشان این بود که گروه عربی شورای بررسی متون، قبل از برگزاری این همایش، یک کارگاه آموزشی در خصوص طبقه بندی دانش رشته عربی در پژوهشگاه علوم انسانی برگزار کند.  

 
   1397/8/29 09:29    تعداد بازدید :  922


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 922
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )