گزارش فعالیت های شورای بررسی متون در سال 97
دکتر کریمی مطهر، دبیر شورای بررسی متون در به معرفی دستاوردهای یک ساله شورای بررسی متون در حوزه های مختلف از جمله تقد متون، اقتصاد مقاومتی و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی پرداخت.

دکتر کریمی مطهر، دبیر شورای بررسی متون
در پنل بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ارائه داد:

گزارش فعالیت های شورای بررسی متون در سال 97 

 
در ابتدای این پنل، کلیپ فعالیت های شورای بررسی متون در حوزه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برای مهمانان حاضر در جلسه به نمایش گذاشته شد و در ادامه دکتر کریمی مطهر، دبیر شورای بررسی متون در به معرفی دستاوردهای یک ساله این شورای علمی در حوزه های مختلف از جمله  بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی پرداخت و مهمترین راهبردها و اهداف شورای بررسی متون را به این ترتیب ذکر کرد:
نقد متون، توسعة فرهنگ نقد و رشد تفكر انتقادي ، تقويت جايگاه علوم انساني، راهبردِ محصول محوری، بومی گرایی، کاربردگرایی و اثربخشی، انطباق فعالیت ها با ارزش های بومی و دینی و مرجعیت علمی در حوزه نقد کتب علوم انسانی دانشگاهی.
وی با ارائه گزارشی از فعالیت شورای بررسی متون در سال 97 به نقد بیش از 560 کتاب ملی و 210 کتاب جهانی، نگارش نزدیک به 500 یادداشت علمی- انتقادی نقد کتاب، نگارش 266 مقاله علمی- پژوهشی انتقادی، برگزاری بیش از 330 جلسه، نشست و همایش تخصصی نقد کتاب و آماده سازی و تالیف 24 اثر اشاره کرد و تأکید کرد که در افتتاحیه هفته پژوهش در پژوهشگاه علوم انسانی نیز از 20 تازه های نشر شورای بررسی متون با حضور وزیر رونمایی شد. وی توضیح داد: برخی از این آثار عبارتند از: مجموعه مقالات همایش ادبیات و فلسفه، درآمدی بر مناظره لیبرال ها و جماعت گرایان در فلسفه سیاسی معاصر، نقدنامه سه جلدی زبان شناسی و زبان های خارجی، نقدنامه اقتصاد مقاومتی و ... .
کریمی مطهر با بیان اینکه شورا در  سال 97، بیش 580 کتاب ملی و جهانی را نقد کرده است، افزود:این در حالی است که این شورا در سال های 88 و 89 هیچگونه نقد جهانی نداشته است، ولی در سال 97 موفق شده است بیش از 150 کتاب جهانی را مورد نقد و بررسی قرار دهد.
دبیر شورای بررسی متون با بیان اینکه شورا در سال 97 موفق به برگزاری همایش ها و نشست های تخصصی نقد کتاب شده است، اظهار داشت: شورای بررسی متون از 4 نشست، همایش و کارگاه در سال 88 به 185 برنامه نشست، همایش و کارگاه تخصصی نقد در سال 97 رسیده است.
وی همچنین خبر داد که مقالات ماهنامه علمی پژوهشی پژوهشنامه انتقادی متون و برنامه های علوم انسانی که وابسته به این شورای علمی است طی چندسال متوالی به عنوان مقالات برتر در جشنواره نقد انتخاب شده اند، به گونه ای که طی دو سال متوالی 1397و 1398 شاهد انتخاب 13 مقاله از پژوهشنامه انتقادی به عنوان مقالات برگزیده جشنواره نقد خانه کتاب بوده ایم.
کریمی مطهر در پایان اظهار داشت: شورای بررسی متون با توجه به مسئله محوری و تطبیق فعالیت ها با نیاز روز جامعه، فعالیت هایی در حوزه آسیب شناسی زبان فارسی، نقد و بررسی الگوی ایرانی - اسلامی پیشرفت، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، اقتصاد مقاومتی و ... برگزار کرده است که برای نمونه در حوزه اقتصاد این آثار را به جامعه علمی عرضه کرده است: کتاب نقدنامه اقتصاد مقاومتي که مشتمل بر نقد42 كتاب منتشر شده با موضوع اقتصاد مقاومتي است؛ کتاب مجموعه مقالات اقتصاد مقاومتی؛ کتاب مجموعه مقالات حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی؛ کتاب نقدنامه اقتصاد (2)؛ کتاب نقدنامه اقتصاد (3)؛ کتاب نقدنامه دو اثر؛ دو همايش ملی اقتصاد مقاومتي؛ همایش «حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی: بررسی برنامه ها و متون»؛ همایش بررسي متون الگوي اسلامي ايراني و نشست تخصصی نقد سند الگوی پایه اسلامی- ایرانی پیشرفت.
 
 
1398/9/27


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 942
5.5/10 (تعداد آرا 27 نفر )